¦wierszczu - 23-03-2008 17:09:35

Pochodzenie S³owian jest zawi³e i tajemnicze. Uwa¿a siê, ¿e to ludy Indoeuropejskie, jednak nie ma co do tego pewno¶ci. Wiadomo, ¿e kiedy¶ stanowili jeden lud z Ba³tami (tzw. S³owianoba³towie), z którymi dziel± wierzenia, mitologiê, a tak¿e, czê¶ciowo, jêzyk.
Koncepcji pochodzenia S³owian jest wiele. Jedna z nich g³osi, ¿e pochodz± z terenów dzisiejszej Polski (autochtoni), inna, ¿e przywêdrowali z Syberii, jeszcze inna doszukuje siê przodków S³owian w Indiach i Iranie (Ariowie). Pierwsze wzmianki o S³owianach pochodz± z I wieku n.e.

Jakkolwiek, S³owianie osiedlili siê na terenach Europy ¦rodkowej i Wschodniej, od ok. 454 wkraczaj±c na terytorium ces. Wschodniorzymskiego (na Ba³kanach), osiedlaj±c siê tam i stanowi±c normalnych mieszkañców.
Niepodbite przez ¿adne pañstwo terytorium S³owian to tereny od £aby i ¦l±ska na zachodzie, po Ru¶ na wschodzie, od Podlasia na pó³nocy, po Dacjê i Panoniê na po³udniu.
Bizancjum dopiero co prze¿y³o najazd s³owiañskich Antów, za¶ si³a Sklawów jeszcze drzemie.


S³owianie s± ludem towarzyskim, nie uznaj± nad sob± w³adzy, oprócz ogólnego zgromadzenia (wiecu), oraz rady starszych. Najwa¿niejszy jest Ród, czyli grupa rodzin zjednoczonych wiêzami krwi. Wybierany jest Knia¼, jednak nie sprawuje on takiej w³adzy, jak w³adca w pañstwach chrze¶cijañskich.

Raczej nie wyprawiaj± siê na ³upie¿cze wyprawy, chyba, ¿e przyci¶niêci g³odem, b±d¼ wrogiem za plecami, a i to niechêtnie. Wojowie ichni to g³ównie piesi w³ócznicy, b±d¼ miecznicy, uzbrojeni w drewniane tarcze, choæ zdarzaj± siê i jednostki konne. Nie ma jednak zorganizowanej armii - w razie wojny rozsy³ane s± wici - rozpalane specjalne stosy, które zwiastuj± wojnê, oraz informuj±, ¿e wojowie maj± udaæ siê pod komendê kniazia.

S³owianie s± poganami, którzy silnie s± przywi±zani do swej religii i tradycji. Czcz± wielu bogów, w¶ród których nie ma ustalonej hierarchii, w³a¶ciwie wszyscy s± wa¿ni, s± jednak tacy [bogowie], którzy odbieraj± cze¶æ w¶ród wiêkszej ilo¶ci ludzi, jako najstarsi, najpotê¿niejsi, czy te¿ w³adaj±cy ¿ywio³ami.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/Swiatowid.jpg


Pos±g ¦wiêtowita, zwany ¦wiatowidem ze Zbrucza (rzeka, w której zosta³ odnaleziony)

http://forek.eu xiaoka.pl domki letniskowe sobieszewo cs